لوگو ناب پسماند

چقدر برای فکر کردن به زباله ها وقت می‌گذارید؟

چقدر برای فکر کردن به زباله ها وقت می‌گذارید؟

احتمالاً زیاد نیست!!

اما کارشناسان مدیریت پسماند در واقع زمان زیادی را صرف فکر کردن، توسعه و تنظیم دقیق سیستم مدیریت زباله ما کرده‌اند تا بهره‌وری بیشتری از منابع ارائه کنیم. در حالی که کشورهای مختلف رویکردهای متفاوتی برای تصفیه زباله دارند، اصول مشترکی وجود دارد که همه به آنها احترام می‌گذارند.
در اتحادیه اروپا، سلسله مراتب بسیار خوبی برای زباله وجود دارد که در قوانین ذکر شده است. اصول کلیدی زیربنای سلسله مراتب زباله اتحادیه اروپا در سایر مناطق نیز منعکس شده است.
یکی از مهمترین اصول مدیریت پایدار پسماند حذف کلمه زباله است. در واقع، در ذهن ما، زباله‌ها باید به‌عنوان یک منبع ثانویه در نظر گرفته شود که در صورت درمان مناسب می‌تواند با محدود کردن استخراج، به حفظ منابع طبیعی ما کمک کند.

 

فکر کردن به زباله ها

 

با توجه به اینکه چقدر زباله تولید می‌کنیم و تخمین زده می‌شود که در آینده چقدر زباله بیشتری تولید خواهیم کرد، فکر کردن به زباله به‌عنوان یک منبع بسیار مهم است: سطح فعلی تولید زباله شهری در جهان تقریباً 1.3 میلیارد تن در سال است و انتظار می‌رود. تا سال 2025 به حدود 2.2 میلیارد تن در سال افزایش یابد. این نشان دهنده افزایش قابل توجهی در نرخ تولید زباله سرانه از 1.2 به 1.42 کیلوگرم برای هر نفر در روز است.

 

فکر کردن به زباله ها

مجمع جهانی منابع تاکید می‌کند که استخراج منابع جهانی کم و بیش به طور پیوسته در 25 سال گذشته رشد کرده است، از 40 میلیارد تن در سال 1980 به 58 میلیارد تن در سال 2005، که نشان دهنده نرخ رشد کل 45 درصد است.

این فقط کاهش منابع ما نیست که اقتصاد ما را تحت فشار قرار می‌دهد و وابستگی ما به واردات را افزایش می دهد. همچنین در مورد آلودگی فزاینده‌ای است که زباله‌های ما ایجاد می‌کنند.
در حالی که ما اغلب در مورد تأثیرات منفی زباله‌ها یا حتی دفن زباله‌ها بر محیط زیست صحبت می‌کنیم، اغلب فراموش می‌کنیم که بار عمده آن بر عهده محیط زیست دریایی ما است. بر اساس یک تحقیق هر دقیقه یک کامیون زباله پلاستیکی به دریا ریخته می‌شود و وضعیت بدتر می‌شود.

پلاستیک‌های جدید 20 درصد از کل تولید نفت را ظرف 35 سال مصرف خواهند کرد و با وجود تقاضای رو به رشد، تنها پنج درصد از پلاستیک‌ها به طور موثر بازیافت می‌شوند، در حالی که 40 درصد به محل‌های دفن زباله و یک سوم در اکوسیستم‌های شکننده مانند اقیانوس‌های جهان ختم می‌شوند.

 

Thinking-about-garbage4

 

به همین دلیل است که ابزارها و سیاست‌هایی که مدیریت پایدار پسماند را تشویق می‌کنند، بسیار حیاتی هستند.
به طور خاص، پیشگیری و مدیریت ضایعات هر دو نقش اساسی در افزایش بهره وری منابع و ایجاد یک اقتصاد دایره ای دارند که استفاده از منابع کمیاب را به حداکثر می رساند.
منظور از پیشگیری نه تنها اقداماتی است که برای کاهش مقدار زباله‌های تولید شده از جمله استفاده مجدد از محصولات یا افزایش طول عمر محصولات انجام می‌شود، بلکه به معنای اقداماتی است که برای کاهش اثرات نامطلوب زباله بر محیط‌ زیست و سلامت انسان و … اجتناب از استفاده از محصولات مضر.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.