لوگو ناب پسماند

تاثیر پلاستیک بر صخره های مرجانی

تاثیر پلاستیک بر صخره های مرجانی

18 مارس هر سال، روز جهانی بازیافت است. در این روز مصرف کنندگان را تشویق می‌کنند تا بهترین شیوه‌های بازیافت را در نظر بگیرند و به سمت تغییر حرکت کنند. این یک دلیل عالی و یک گام مهم است، اما بهترین راه‌کار همیشه پیشگیری است… یعنی به طور کلی از پلاستیک یک بار مصرف دور شویم.
پلاستیک حدود 18 درصد زباله‌ها را تشکیل می‌دهد و سالانه میلیون‌ها تُن از آن در اقیانوس‌های ما جمع می‌شود.
تأثیر زباله‌ها بر اقیانوس در حیات وحش درهم پیچیده در پلاستیک، لکه زباله بزرگ اقیانوس آرام که در آن هفت میلیون مایل مربع آب با میکروپلاستیک‌ها و زباله‌های شناور پوشیده شده است و سواحل پر از زباله قابل مشاهده است.

 

تاثیر پلاستیک بر صخره های مرجانی
تاثیر پلاستیک بر صخره های مرجانی

 

تاثیر زباله‌های پلاستیکی بر روی صخره‌های مرجانی

 

صخره‌های مرجانی جهان میزبان برخی از متنوع‌ترین اکوسیستم‌های روی کره زمین هستند. بیش از 4000 نوع ماهی در صخره‌های مرجانی و اطراف آن زندگی می‌کنند و بیش از یک میلیون گونه آبزی در دوره‌ای از چرخه زندگی خود به صخره‌ها وابسته هستند. متأسفانه، وقتی پلاستیک به اقیانوس راه پیدا می‌کند، خانه‌ای در صخره‌های مرجانی نیز پیدا می‌کند که باعث ایجاد مشکلات جدی برای این سازه‌های پیچیده دریا می‌شود.

برای تأثیرگذاری بر صخره‌های مرجانی، لازم نیست در نزدیکی اقیانوس زندگی کنید. شما فقط باید در نظر داشته باشید که پلاستیکی که خریداری می‌کنید، استفاده می‌کنید و دور می‌ریزید، را چگونه استفاده کنید. این پلاستیک‌ها می‌تواند به راحتی به آبراه‌ها راه پیدا کند، جایی که می‌تواند به ماهی‌ها، پرندگان، صخره‌های مرجانی و موارد دیگر آسیب برساند. نقش شما به‌عنوان یک مصرف‌کننده، شما را در موقعیتی قدرتمند قرار می‌دهد و می‌توانید از این موقعیت برای حمایت از تغییر و کاهش میزان زباله‌هایی که به صخره‌های مرجانی ما و سیاره زمین آسیب می‌زند، استفاده کنید.
مدیریت صحیح زباله یک مسئله جهانی است اما انتخاب هوشمندانه مصرف کنندگان از خانه می‌تواند تفاوتی برای صخره های مرجانی ایجاد کند.

 

تاثیر پلاستیک بر صخره های مرجانی

 

آیا به تاثیر خود در نجات صخره‌های مرجانی می‌ا‌ندیشید؟

 

محققان 159 صخره مرجانی را در استرالیا، تایلند، اندونزی و میانمار مطالعه کردند و دریافتند که وقتی مرجان‌ها با پلاستیک تماس پیدا می‌کنند، احتمال ابتلا به بیماری از 4٪ به 89٪ افزایش می‌یابد. تکه‌های پلاستیکی شناور نور خورشید را مسدود می‌کنند، پاتوژن‌ها را پخش می‌کنند و به شکل مرجان‌ها در می‌آیند و آن‌ها را مستعد ابتلا به عفونت می‌کنند.
این مطالعه همچنین نشان داد که صخره‌های مرجانی در سواحل استرالیا کمترین میزان پلاستیک را در نزدیکی خود دارند. این احتمالاً به لطف سیستم‌های مدیریت زباله قوی‌تر در مقایسه با سایر مناطق بررسی شده و همچنین صخره‌های بسیار دورتر از ساحل است.
یک بطری آب پلاستیکی یکبار مصرف را در نظر بگیرید: وقتی چیزی شبیه بطری پلاستیکی یک بار استفاده می‌شود و سپس پرتاب می‌شود، نه تنها اقیانوس‌ها را مسدود می‌کند و تهدیدی برای حیات دریاها می‌شود، بلکه طول عمر کوتاه آن نیز به این معنی است که تولیدکنندگان کربن بیشتری را به آب پمپاژ می‌کنند.

 

تاثیر پلاستیک بر صخره های مرجانی

 

چگونه یک مدافع صخره مرجانی شویم

 

خبر خوب این است که برای محافظت از صخره‌های مرجانی مجبور نیستید در نزدیکی اقیانوس زندگی کنید. می‌توانید با تغییر عادت‌های مصرف‌کننده‌تان شروع کنید و سپس با حمایت از تغییرات سطح بالاتر، قدمی فراتر بردارید.

اولین قدم تبدیل شدن به یک مصرف کننده آگاه‌تر است، از خواربار فروشی‌هایی که اجناس فله‌ای دارند خرید کنید و کیسه‌ها و ظروف قابل استفاده مجدد خود را دوباره استفاده کنید. از خرید اقلامی که در بسته‌بندی‌های پلاستیکی غیرضروری، بسته‌بندی شده‌اند خودداری کنید. سعی کنید چیزی که خراب است را به جای تعویض، تعمیر کنید. به‌عنوان مصرف‌کننده، ما هر روز انتخاب‌هایی می‌کنیم که بر سیاره ما تأثیر می‌گذارد.

 

تاثیر پلاستیک بر صخره های مرجانی

 

در مورد بازیافت و محیط زیست بنویسید و صحبت کنید. با استفاده از صدای خود و به اشتراک‌گذاری داستان خود در رسانه‌های اجتماعی و در محافل اجتماعی به تغییر فرهنگ مصرف‌گرایی کمک کنید. از هشتگ‌ استفاده کنید و داستان‌هایی در مورد اینکه چرا برای محافظت از سیاره ما بسیار تلاش می‌کنید، به اشتراک بگذارید.
هر چه بیشتر در مورد مسائل زیست محیطی صحبت کنیم، بیشتر آنها را عادی می‌کنیم. و این ایده‌ها قطعا ارزش عادی سازی را دارند.

تولید زباله پیامد اجتناب‌ناپذیر مصرف‌گرایی است. همان‌طور که هزینه‌های دفع زباله افزایش می‌یابد. تفکیک زباله‌ها به طور فعال باید در منبع مدیریت ‌شود. بخش قابل توجهی از زباله‌های خانگی خارج از شهر دفن می‌شود یا به خارج از شهرستان صادر می‌شوند. با نگاه به آینده، برای پایدار شدن شهر‌ها باید زباله‌ها را در داخل مرزهای هر شهر مدیریت کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.