لوگو ناب پسماند

سازمان مدیریت پسماند تهران

سازمان مدیریت پسماند تهران

سازمان مدیریت پسماند تهران

توسعه صنایع در دنیا سبب شد تا انسان به فکر استفاده از تکنولوژی های جدید برای مدیریت زندگی خود  بر سطح زمین بیفتد. انسان ها روزانه حجم بالایی از مواد غیر قابل بازیافت را به چرخه طبیعت وارد می نمایند. همین امر سبب شده است تا زندگی بر روی کره زمین برای موجودات زنده بسیار ریسک پذیر گردد. انسان برای کاهش این مشکلات به فکر استفاده از فناوری های جدید برای خروج پسماندها از چرخه های زیستی افتاد. امروزه مدیریت پسماند و در نهایت بازیافت زباله به یکی از بخش های مهم در حفظ محیط زیست تبدیل شده است. ورود متخصصان به این عرصه در کاهش مشکلات ناشی از وجود آلودگی های زیست محیطی و حفظ و بقای محیط زیست بسیار موثر بوده است.

نوع نگرش انسان ها نسبت به محیط زیست در قرون متمادی بسیار تغییر نموده است. انواع برخورد انسان با محیط زیست در گذر این سال های طولانی دچار پیچیدگی های زیادی گردیده است. همین مساله باعث شده است تا مدیریت پسماند در شهر های بزرگی همچون تهران به یکی از معضلات پیش روی انسان مدرن تبدیل گردد. سازمان مدیریت پسماند تهران یکی از مهمترین بانیانی است که در زمینه مدیریت شهری و به ویژه مدیریت پسماند به ایفای نقش می پردازد.

 

سازمان مدیریت پسماند تهران

 

معرفی اجمالی سازمان مدیریت پسماند تهران

سازمان مدیریت پسماند تهران یکی از مراکز مهم فعال در شهرداری تهران می باشد. این مرکز به طور معمول در بحث نظافت شهری و مدیریت پسماندها به ایفای نقش می پردازد. این سازمان وظیفه دارد تا با استفاده از امکانات رسانه ای حضور فعال شوراهای محلات و همچنین استفاده از ظرفیت تبلیغات محله ای به آموزش و اطلاع رسانی در امر مدیریت پسماند بپردازد. استفاده از این ظرفیت کلان آموزشی می تواند به میزان زیادی در جهت مدیریت بقایا و پسماندهای شهری تاثیر گذار باشد.

بسیاری از متخصصان فعال در امر حفاظت از محیط زیست بر این باورند که آموزش در این زمینه بالاترین نقش را ایفا می نماید. البته سازمان مدیریت پسماند تهران در زمینه ی نظافت معابر شهری، جمع آوری پسماندها از سطح شهر و انتقال آنها به مراکز دفع پسماندها، اجرای روش های کاربردی برای استحصال انرژی از پسماندها و بقایای شهری و همچنین احداث واحدهای پردازش پسماند و در نهایت نظارت و کنترل بر این مراکز را بر عهده دارد.

 

بررسی برخی از روش های مدیریت پسماند در این سازمان

سازمان مدیریت پسماند تهران با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا اقدام به تولید انرژی از پسماندهای شهری می نماید. سیستم های WTE امروزه به یکی از محبوب ترین فعالیت ها در زمینه مدیریت پسماندهای شهری تبدیل شده است. در این روش پسماندهای شهری به انرژی پاک تبدیل می شود که برای محیط زیست کمترین عوارض زیست محیطی را ایجاد می نماید. از روش های دیگر در مدیریت پسماند می توان به تصفیه فیزیکی، شیمیایی، جامد کردن به وسیله آهک و مواد پوزولانی و در نهایت پسماند سوزی اشاره نمود. در حالت کلی هر یک از این روش های نام برده شده در مدیریت پسماند نقش بزرگی را ایفا می نمایند. با کمک این روش ها می توان از شیوع آلودگی در محیط زیست جلوگیری نمود و همچنین می توان امکان چرخش مواد در صنایع را نیز مجددا ایجاد نمود.

 

سازمان مدیریت پسماند تهران

بررسی برخی از مزایای مدیریت پایدار پسماند

در شرایطی که سازمان مدیریت پسماند تهران اقدام به رفع انواع آلودگی ها از فضای شهری می نماید این امر می تواند برای شهروندان مزایای فراوانی را به همراه داشته باشد. یکی از مهمترین مزایای مدیریت پسماند از سطح شهر کاهش آلودگی و ایجاد چهره ای نا هنجار در سطح شهر می باشد. همچنین این امر به کاهش آلودگی های زیست محیطی نیز کمک شایانی می نماید. مدیریت پسماند در سطح کلان نیز برای مدیران شهری مزایایی را ایجاد می نماید. کاهش هزینه های دفع زباله، افزایش زیبایی های بصری در سطح جامعه و همچنین کاهش نیاز به ظرفیت اضافی دفن زباله تنها بخشی کوچکی از مزایای حاصل از مدیریت پسماند می باشد.

 

بررسی اجمالی پروژه مدیریت پسماند مجتمع آزادگان

پروژه مدیریت پسماند مجتمع آزادگان یکی از پروژه های بزرگ در بحث مدیریت شهری می باشد. این پروژه که توسط کارفرما یعنی سازمان مدیریت پسماند تهران به مجری طرح یعنی شرکت ناب اندیش پسماند سفارش داده شده است برای امر مدیریت پسماند دارای اهداف قابل اهمیتی است این اهداف شامل مدیریت پسماند خشک شهری، جمع آوری پسماند شهری و در نهایت جداسازی و کاربرد آنها در صنایع تبدیلی و در نهایت تولید کمپوست و مواد آلی می باشد.

پروژه مدیریت پسماند آزادگان با ظرفیت بالایی قادر است تا انواع پسماندها را برای کاربرد تفکیک و امر بازیافت آنها را مدیریت نماید. مجتمع آزادگان این توانایی را دارد تا روزانه معادل 850 تن پسماند شهری را پذیرش و در بخش های متفاوتی مانند تولید کمپوست، مدیریت پسماند قابل بازیافت و در نهایت پسماند ریجکتی با ارزش حرارتی مدیریت نماید. یکی از مهمترین مزایایی که این مجتمع دارد مدیریت پسماند شهری از مبدا تا کارخانه به صورت کاملا هوشمند می باشد. این فرآیند هوشمند از نقطه آغازین شروع می شود و تا مرحله نهایی یعنی تخلیه و تحویل زباله ها در مجتمع ادامه می یابد. وجود طرح هایی مانند پروژه مدیریت پسماند مجتمع آزادگان می تواند تا حد زیادی از عوارض زیست محیطی دپوی زباله در محل های تجمع زباله در سطح شهر تهران بکاهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.