لوگو ناب پسماند

سازمان مدیریت پسماند ایران

سازمان مدیریت پسماند ایران

سازمان مدیریت پسماند ایران

مدیریت پسماند و بازیافت زباله به شیوه اصولی و استاندارد جزو مهمترین مسائل در دنیای امروزی هستند. مواد گفته شده سلامت انسان و محیط زیست را تحت تاثیر قرار می دهند. بنابراین به همان میزان که زباله تولید می شود، برای مدیریت صحیح آنها نیز باید چاره اندیشیده شود.

زباله ها انواع مختلف دارند و انسان در رویارویی با آنها باید مدیریت صحیح پسماند داشته باشد. پسماندها گاهی می توانند مفید و منبع درآمد و گاهی بسیار خطرناک و مشکل آفرین باشند. از این رو همه زباله ها به یک شکل مدیریت نمی شوند.

بر اساس گزارش سازمان مدیریت پسماند ایران سهم هر نفر در تولید زباله مشخص بوده و برای استان مشهد روزانه حدود 590 گرم زباله است. این گزارش برای بسیاری از استانهای بزرگ دیگر هم صحیح است.

حال ممکن است بپرسید وظیفه سازمان مدیریت پسماند ایران چیست و چه چاره هایی برای مدیریت زباله ها اندیشیده شده است؟ مورد اول به بازیافت آنها مربوط است. در این راستا تلاش شده است تا فرهنگ بازیافت کردن بین مردم ترویج داده شود. در این صورت بسیاری از زباله ها بی مصرف نبوده و با جداسازی آنها، می توان این متریالها را به چرخه تولید بازگرداند. مثلا فلزات، شیشه، نان خشک شده، کاغذ و… نمونه هایی از این محصولات می باشند. این مواد حتی نوعی سرمایه برای کشور به شمار می آیند و یک منبع درآمد عظیم هستند.

 

 

مدیریت پسماند

اما دسته مهم دیگری از آنها جزو مواد صنعتی و خطر آفرین می باشند که زباله های صنعتی و بیمارستانی نمونه هایی از آنها می باشند. این زباله ها به دلیل آلوده بودن به ویروس و یا مواد سمی و رادیواکتیو و… خیلی خطرناک هستند. در خصوص این مواد شیوه مدیریت بسیار اهمیت دارد.

این زباله ها را معمولا سازمان مدیریت پسماند ایران باید به شیوه صحیح کنترل کند، حتی کنترل آلودگی های تولید شده توسط صنایع مختلف هم بخش دیگری از وظیفه این سازمان است.

 

وضعیت مدیریت پسماند ایران 

پسماندها باید به درستی مدیریت و جمع آوری شوند؛ زیرا مسئله بهداشت و سلامت در میان است. حتی زمانی که زباله ها در خارج از شهر و در محیط های دور قرار می گیرند، انجام این کار بسیار اهمیت دارد.

واقعیت این است که مدیریت پسماند در کشور ما به طور کامل و صددرصد انجام نمی شود. علت این است که در واقعیت امکان دفن و بازیافت تمام زباله ها به طور کامل وجود ندارد. اما در راستای مدیریت زباله ها در نقاط مختلف کشور به شکل های گوناگون اقدام می گردد.

 

 

بازیافت زباله ها

 

بازیافت زباله

مدیریت پسماند همواره جزو اهداف مهم این سازمان است و برای این کار مسئولین به روش های مختلف متوسل می ‌شوند. به عبارت دیگر موضوع مدیریت کردن زباله ها و پسماندهای شهری و صنعتی مسئله جدیدی نیست. بلکه سالهاست که در این زمینه به شکل های گوناگون فعالیت های وجود دارد. البته در برخی از اماکن شاهد کم‌ کاری‌ هایی می باشیم. ولی در حالت کلی این مسئله مورد توجه قرار گرفته است.

 

اهداف سازمان مدیریت پسماند

سازمان مدیریت پسماند اهداف مهمی برای کار خود دارد. مراقبت صحیح از محیط زیست به منظور جلوگیری از آسیب وارد آمدن به آن. جلوگیری از آلوده شدن محیط­زیست زندگی انسان و سایر جانداران در صدر آنها قرار دارد. پس از آن می­توان به موارد دیگری مانند بازیافت و بازگشت سرمایه به چرخه تولید اشاره کرد.

 

 

وظایف سازمان مدیریت زباله ها

این سازمان دارای وظایف مشخصی می باشد که حاصل همه آنها را می توان داشتن محیطی سالم و دور از آلودگی دانست. ناگفته نماند که همه وظایف این سازمان مربوط به بازیافت زباله ها نیست. بلکه نظافت و زیبایی شهری را هم شامل می شود. با این تفاسیر می ‌توان موارد زیر را وظایف مهم سازمان مدیریت پسماند ها دانست:

  • نظافت شهری
  • احداث محل های بازیافت زباله و کارخانجات مجهز به این منظور
  • کنترل زباله های تولید شده در شهرها و صنایع مختلف و برنامه ریزی برای مدیریت آنها
  • رُفت و روب­های شهری
  • مدیریت و برنامه ریزی برای لجن زدایی رودخانه ها و مسیرهای فاضلاب های شهری

بنابراین فقط با اجرای صحیح وظایف ذکر شده است که سازمان می­تواند کارکرد خوبی داشته باشد. در پی آن زباله ها و آلودگی ها به درستی کنترل شوند.

 

شرکت ناب اندیش پسماند

 

شرکت ناب اندیش پسماند

با به­کارگیری تجهیزات پیشرفته روز دنیا در شرکت ناب اندیش پسماند، این شرکت سالهاست که در راستای مدیریت صحیح پسماندها فعالیت دارد. در حقیقت زباله ها نوعی سرمایه برای کشور هستند که می توان استفاده های زیادی را از آنها داشت.

طرح تولید سوخت، کود، کمپوست، کودگرانوله و پلت مرغی. بازیافت زباله­های قابل استفاده مجدد و… تنها گوشه ای از فعالیت های ارزنده این شرکت معتبر است.

شرکت ناب اندیش پسماند در زمینه مدیریت پسماندها به درستی فعالیت کرده و جزو برترین مراکز در این زمینه است. با توجه به فعالیت هایی که تاکنون داشته می توان انتظار داشت که آینده درخشانی در انتظار آن باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.